Aktualny czas: 22-04-2018, 08:38 Witaj! (LogowanieRejestracja)Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wiemy, z kim rząd konsultował ACTA
25-01-2012, 18:57
Post: #1
Wiemy, z kim rząd konsultował ACTA
Premier Donald Tusk na wczorajszej konferencji prasowej powtórzył to, o czym minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewniał wczoraj – konsultacje społeczne odbyły się. Organizacje pozarządowe twierdzą, że to nieprawda. Publikujemy listę 27 podmiotów, których o opinię na temat ACTA poprosiło MKiDN. Patrząc na nią, ciężko uwierzyć, że wyboru dokonano w sposób obiektywny.

Zdrojewski – mówiąc, że przesłał projekt do konsultacji blisko 30 podmiotom – de facto powiedział, że prawdziwych konsultacji nie było. Choćby dlatego, że 30 to naprawdę nieduża liczba. Prawnik Piotr „VaGla” Waglowski, który od lat zajmuje się kwestią ACTA, opublikował na swoim profilu na Facebooku listę podmiotów, których minister zaprosił do konsultacji. „Nie można mówić o konsultacjach społecznych, gdy do stołu dopuszcza się tylko ‘jedną stronę’ albo ‘wybrane strony’” – napisał Waglowski. Oto lista:

1. Business Software Alliance – Sołtysiński, Kawecki & Szlęzak

2. Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych NOT

3. Fundacja Ochrony Twórczości Audiowizualnej

4. Krajowa Izba Producentów Audiowizualnych

5. Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji

6. Polska Izba Komunikacji Elektronicznej

7. Polskie Stowarzyszenie Wytwórców Produktów Markowych ProMarka

8. Stowarzyszenie Aktorów Filmowych i Telewizyjnych SAFT

9. Stowarzyszenie Architektów Polskich

10. Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP

11. Stowarzyszenie Autorów i Wydawców „Polska Książka”

12. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

13. Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych „SYGNAŁ”

14. Stowarzyszenie Filmowców Polskich

15. Stowarzyszenie Ochrony Własności Przemysłowej

16. Stowarzyszenie Polski Rynek Oprogramowania PRO

17. Stowarzyszenie Twórców Ludowych

18. Stowarzyszenie Wydawców REPROPOL

19. Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL

20. Telewizja Polsat S.A.

21. Telewizja Polska S.A.

22. TVN S.A.

23. Związek Artystów Scen Polskich ZASP

24. Związek Artystów Wykonawców STOART

25. Związek Polskich Artystów Fotografików

26. Związek Polskich Artystów Plastyków

27. Związek Producentów Audio Video ZPAV

Nie znajdziemy na tej liście organizacji pozarządowych, które wystosowały wczoraj oświadczenie, dowodząc, że rząd nie odniósł się do argumentów przeciw porozumieniu. Te same organizacje apelowały wcześniej o ujawnienie informacji związanych z ACTA. Przypuszczalnie także inne podmioty mogłyby chcieć wyrazić swoje zdanie na temat projektu, gdyby go otrzymały. Zwróciła na to uwagę również prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, która zajmuje się już z urzędu sprawą braku konsultacji społecznych dotyczących ACTA.

Wbrew temu, co na konferencji prasowej twierdził premier Donald Tusk, rząd nie przyłożył się pozyskania opinii od różnego rodzaju podmiotów. Nie zapytał o zdanie nawet Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, chociaż ACTA dotyczy wielu zagadnień leżących w kompetencjach GIODO. Mimo to przedwczoraj Wojciech Wiewiórowski wysłał swoją opinię do resortu administracji i cyfryzacji. Nie była ona pozytywna.

O opinii GIODO wspominaliśmy wczoraj informując, że ACTA zostanie podpisana prawdopodobnie w ustalonym wcześniej terminie, tj. 26 stycznia. Na stronie Generalnego Inspektora jest już dostępna cyfrowa wersja tego pisma (Aby zobaczyć link musisz być zarejestrowanym użytkownikiem forum-zarabianie.pl). Warto bliżej przyjrzeć się zawartym w niej zastrzeżeniom.

Już na drugiej stronie można przeczytać, że „GIODO uznaje podpisanie i ratyfikację konwencji ACTA za niebezpieczne dla praw i wolności określonych w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej”. Jak następnie tłumaczy Wiewiórowski, dokument ten – co prawda – nie nałoży na Polskę obowiązku znowelizowania swojego prawa wewnętrznego, ale ratyfikacja tego porozumienia spowoduje, że jego przepisy będą ważniejsze od norm ustawowych.

Generalny Inspektor podziela opinię ministerstwa kultury, że przyjęcie ACTA nie nakłada na polskie podmioty publiczne obowiązków, które nie byłyby już przewidziane w prawie. Zwraca jednak uwagę, że dzięki konwencji mogą powstać nowe kanały wymiany informacji między organami ścigania, a polskie służby mogą zostać zmuszone do przekazywania tą drogą danych ze swoich baz. Inaczej mówiąc, „na osoby fizyczne, osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nakładane będą nieznane dziś prawu polskiemu obowiązki ujawnienia danych osobowych osób fizycznych podejrzewanych o naruszenie norm konwencyjnych”.

Tymczasem – według GIODO – skuteczne zapobieganie i zwalczanie poważnych przestępstw w zakresie objętym konwencją ACTA umożliwiają przepisy o wymianie informacji między organami ścigania państw UE. „Rozszerzanie listy czynów zabronionych objętych taką współpracą oraz – co najważniejsze – tworzenie alternatywnych sieci wymiany informacji dla potrzeb dochodzenia roszczeń cywilnych nie jest możliwe bez wykazania, że działanie takie jest konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa i porządku publicznego” – czytamy w opinii wysłanej do MAC. Wiewiórowski podkreśla, że „nie wykazano jak dotąd niezbędności takich działań”.

Generalny Inspektor zwraca także uwagę, że ACTA powierza zadania z zakresu egzekwowania prawa organizacjom prywatnym, takim jak dostawcy usług internetowych oraz organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jego zdaniem postanowienia konwencji nie powinny dawać tym podmiotom prawa do monitorowania działań użytkowników online. Jak wynika z opinii GIODO, przetwarzanie danych osobowych przez prywatne organizacje w kontekście egzekwowania prawa powinno odbywać się wyłącznie w oparciu o właściwą podstawę prawną, a tej ACTA nie daje.

Wiewiórowski obawia się też, że podpisanie i ratyfikacja ACTA spowoduje, że organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi wrócą do pomysłu porozumienia o współpracy w sprawie ochrony własności intelektualnej w środowisku cyfrowym. Prace nad takim porozumieniem zostały w ubiegłym roku przerwane po uwagach GIODO, że sygnatariusze takiej umowy nie mają podstawy prawnej do przetwarzania danych internautów. Zdaniem GIODO organizacje zbiorowego zarządzani prawami autorskimi będą teraz przekonywać rząd, że ACTA daje im taką podstawę.

Zarówno ZAiKS, jak i FOTA popierają przyjęcie ACTA.

źródło: http://wolnemedia.net/polityka/wiemy-z-k...owal-acta/

Aby zobaczyć link musisz być zarejestrowanym użytkownikiem forum-zarabianie.pl

Sprzedam miejsce reklamowe w Sygnaturce.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gościThis forum uses Lukasz Tkacz MyBB addons.